Trasta komercbankas administrators Krūms ap 7 miljonus eiro iztērējis dažādiem līgumiem ar pakalpojumu sniedzējiem


foto;www.occrp.org
Trasta komercbankas administrators Krūms ap 7 miljonus eiro iztērējis dažādiem līgumiem ar pakalpojumu sniedzējiem
Trasta komercbatnkas administrators Krūms pieļauj bankas maksātnespēju un bankrota procedūru.
Bijušais Maksātnespējas administrācijas vadītājs Ervīns Ābele palīdz Trasta komercbankas administratoram Krūmam likvidēt bankas filiāles

Jau ilgāk kā pusgadu slēgta Trasta komercbanka. Finanšu uzraugs tai atņēma licenci pēc vairākiem naudas atmazgāšanas gadījumiem. Finanšu un kapitāla tirgus komisija banku likvidēt uzticēja Ilmāram Krūmam, Maksātnespējas administatoru asociācijas vadītājam. Pret šādu lēmumu pavasarī iebildumus esot cēluši administratori, kas likvidēja Krājbanku. Viņu ieskatā Krūmam varētu būt pārlieku cieša saistība ar slavenāko maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu. Nu pierādījies, ka šīm bažām ir bijis pamats. Nekā Personīga rīcībā esošā informācija liecina, ka Krūms gandrīz 7 miljonus eiro iztērējis dažādiem līgumiem ar pakalpojumu sniedzējiem un lauvastiesa šīs naudas tikusi Sprūdam.

Maksātnespējas Administratoru asociācijas valdes loceklis advokāts Ilmārs Krūms ir pieredzējis cilvēks. Trasta komercbanka nav pirmā banka, kuru viņš likvidē. Pirms 17 gadiem tiesa viņu bija iecēlusi par mazzināmās Kapitālbankas likvidatoru. Tur Krūms pieņēma palīgu, advokātu Gaidi Bērziņu. Vēlāk abi kopā nodibināja advokātu biroju Baltic Law Offices. Kopā kā maksātnespējas administratori likvidējuši arī citus uzņēmumus.

Abiem ir bijusi tuva partija TB/LNNK. Bērziņš kļuva par šīs partijas politiķi, bet Krūms par tās virzītu pilnvarnieku uzņēmumā Ventspils nafta. Krūms šai partijai arī ziedojis. Pirms trim gadiem advokāts kļuva par Ogres televīzijas īpašnieku. Ap to pašu laiku arī sāka vadīt maksātnespējas administratoru asociāciju, kur no 2008.gada saimnieko viņa kolēģis Māris Sprūds.

Trasta komercbanka Krūmam ir apjoma ziņā lielākais līdz šim administrētais uzņēmums. Pie teikšanas tajā viņš esot nokļuvis kombinētā izlozes konkursa ceļā. Izlozi organizējusi Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

PĒTERIS PUTNIŅŠ

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs

Izloze notiek nu parastā izlozes kārtībā. Ir telpa, ir galds, iespēja izvilkt pilnās lozes un ir pārstāvji gan no komisijas puses, gan no attiecīgās organizācijas puses. Vai nu no Zvērinātiem advokātiem vai revidentiem.

Izlozes kārtībā izvēlējās to Krūmu?

Izlozes kārtībā mēs izvēlamies piecus, kas attiecīgi tā kalendārā gada laikā ir tādi kā izvēlētie kandidāti. Un šie pieci tad attiecīgi veido priorotāro secību un nu un tad arī tas attiecīgais kandidāts, kurš ir pirmais listē, tas piedalās šajā konkursā vai konkurējot ar Revidentu asociācijas kandidātu.

Pie bankas likvidēšanas Krūms ķērās šā gada martā. Deklarēja, ka banka ir bez problēmām, tādēļ naudu kreditori atgūšot. Tomēr tagad esot sākušās grūtības. Tās vairojušas tiesībsargājošās iestādes, uzliekot arestu nelikumīgi iegūtajiem līdzekļiem.

ILMĀRS KRŪMS

Trasta komercbankas likvidators

Šobrīd arestēto kopīgais naudas apjoms ir vairāk jau kā 13 miljoni eiro. Bet no tā rodas viens ļoti svarīgs jautājums gan likvidatotam, gan kreditoriem – nevienā likumā, ne krimināllikumā nekur nav noteikts, kādā veidā, noziedzīgi iegūtie līdzekļi ir jāizmaksā.

Saņemt atbilstoši kredītiestāžu likumam. Ja nē, tad to izņem kā aktīvu ārā no kopējās masas un kreditoriem nesadala, bet iedod konkrētajam cietušajam vai valstij atkarībā no tiesas nolēmuma. Tad attiecīgi pārējie kreditori nesaņem šo naudu, jo viņa tiek izslēgta no kopējās masas.

Ja naudas visiem kreditoriem nepietikšot, Krūms nākamgad plāno tiesai prasīt Trasta komercbankas maksātnespēju.

ILMĀRS KRŪMS Trasta komercbankas likvidators

Tā kā aktīvi nerealizējas, tad ir pilnīgi skaidrs, ka šādu apjomu diez vai izdosies sasniegt un ļoti iespējams, ka, ja neatradīsies kāda juridiski tiesisks variants, kā man pabeigt likvidācijas procesā, tad man gribētos... Tad ļoti iespējams, ka nākamā gada pirmajos mēnešos būs jāiet uz maksātnespēju un uz bankrota procedūru.

Nekā personīga rīcībā esošā informācija liecina, ka bankas likvidēšanai Krūms ir piesaistījis ārpakalpojumus par 6,9 miljoniem eiro. Pakalpojumu sniedzēju sarakstā arī kolēģis Māris Sprūds. Debitoru parādu pārvaldības un piedziņas pakalpojuma sniegšanai.

ILMĀRS KRŪMS Trasta komercbankas likvidators

Vai jūs pieaicināt savus kolēģus administratorus?

Protams, neapšaubāmi.

Vai viņu vidū ir Māris Sprūds?

Ja būs tāda nepieciešamība, es noteikti arī pie viņa griezīšos un tieši tāpat kā viņam ir unikāla pieredze kā vienīgajam no administratoriem, kuram ir 900 debitoru piedziņas. Un kur griežas lielākās Latvijas bankas sarežģītos debitoru piedziņas gadījumos.

Bet esat griezies pie viņa, lai palīdz ? Es esmu konsultējies pie viņa iepriekš, bet šobrīd nav aktuāli.

Bet viņš jums varētu palīdzēt piedziņas jomā tieši?

Tieši likvidācijā sarežģītu debitoru piedziņas gadījumā, kur viņam ir vislielākā pieredze Latvijā.

Viņš it kā jau esot bijis Kiprā un runājis ar bankas darbiniekiem. Jūs neesat lietas kursā?

Es par to neesmu lietas kursā.

Likvidators Krūms ir noslēdzis līgumu ar jurista Krūma biroju Baltic Law Offices. Pie līguma ar bankas likvidatoru tikuši arī Krūma kaimiņi. Rozmisas juridiskais birojs, kas ir reģistrēts turpat, kur Baltic Law Offices Strēlnieku ielā 9.

Līgums ticis arī Krūma biznesa partnerei, maksānespējas administratorei Ivetai Gedus, kas pirms vairākiem gadiem bijusi pārvaldniece akciju sabiedrībā Ca Re. Tagad šī uzņēmuma padomes priekšsēdētājs ir Krūms. Firma pieder Šveices Cūgas kantonā reģistrētajai firmai Serval Shipping AG.

Juridiskos pakalpojumus bankas likvidatoram sniedz arī maksātnespējas administratore Aivita Melcere, valdes locekle uzņēmumā, kura mātesfirma reģistrēta Antonijas ielā 7. Turpat kur maksātnespējas administratora Māra Sprūda uzņēmumi. TV3 rīcībā ir nonākušas ziņas, ka valsts drošības iestādes cenšas noskaidrot, vai Sprūds nav tas, kas patiesībā kārto Trasta komercbankas likvidāciju.

Par Sprūda saistību ar Trasta komercbankas likvidēšanu ieinteresējušies arī Nacionālās drošības komisijas deputāti, kas uz savu sēdi uzaicinājuši banku uzraugu. Skaidrojumu sniegšanai.

SOLVITA ĀBOLTIŅA

Saeimas Nacionālās Drošības komisijas priekšsēdētāja (Vienotība)

Vai pie jums ir nākuši cilvēki, stāstījuši, bijušas sūdzības vai norādes vai cilvēki nākuši kaut ko stāstīt par to, kā tiek šobrīd likvidēta Trasta komercbanka?

Man ir informācija par to, jā, bet tā ir ierobežotas pieejamības.

Jums ir pilnīgi papīra veidā tāda informācija?

Jā, šī informācija ir bijusi saņemta nacionālās drošības komisijā. Mēs esam arī uzklausījuši pēc tam jautājumu.

Vai tā varētu būt, ka finansējums no administratoru puses ir ticis Sprūdam un ar viņu saistītajām personām?

Jādomā, vai tā ir ierobežotas pieejamības informācija. Katrā ziņā šī situācija neizskatās ļoti optimistiska, kas attiecas tieši uz šīs bankas likvidācijas procesu.

Bet par Sprūdu ir ziņas, ka viņš ir saņēmis naudu par bankas likvidāciju?

Man nav šādas ziņas vai Sprūda kungs ir saņēmis naudu. Katrā ziņā tie administratori un tie uzņēmumi, kas šobrīd veic šo procesu, ir ļoti ciešā saistībā ar jūsu minēto personu.

ILMĀRS KRŪMS Trasta komercbankas likvidators

Esat saukts uz Finanšu un kapitāla tirgus komisiju kādu ziņojumu sniegt vai tamlīdzīgi?

Es regulāri atskaitos Finanšu un kapitāla tirgus komisijai.

Viņi ir prasījuši jums par ārpakalpojumu sniedzējiem, kādus jūs algojat juristus vai kā savādāk?

Ir prasījuši.

Un jūs sniedzāt viņiem šo sarakstu?

Protams.

PĒTERIS PUTNIŅŠ

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs

Komisijai ir tiesības sekot līdzi tādiem atklātiem vai kliedzošiem gadījumiem, kur ir kādi likumpārkāpumi vai kādas citas sodāmas darbības. Un to mēs arī darām. Bet, nu, protams, tur ir jautājums, ka visām aizdomām tomēr ir jābūt pamatotām. Un pierādāmām. Un tādā gadījumā komisijai ir viena tiesība atrunāta likumā, tas ir vērsties tiesā par likvidatora atcelšanu.

Pēc tam, kad jūs esat rekomendējuši tiesai to likvidatoru, vai ir bijušas sūdzības par viņa darbu?

Būtisku nav, nē.

PĒTERIS PUTNIŅŠ Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs

Tanī brīdī, kad tiesa apstiprina likvidatoru, likvidators pārņem arī bankas valdes funkciju. Bet banka bez licences viņa vairs nav banka. Tas ir aktīvu kopums. Mūsu uzraudzība ir diezgan ierobežota.

Šorīd Saeima pabeidz darbu pie grozījumiem maksātnesējas likumos. Bija izveidota speciāla deputātu darba grupa, kuru vadīja Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš. Būtiskākais, ko izdevies panākt, esot tas ka lielāka loma administratoru pārraudzībā būs valstij, jo Maksātnespējas administrācija atgūs tiesības sertificēt. Līdz šim to veica Krūma vadītā administratoru asociācija, kuras vadībā bija arī Māris Sprūds.

GAIDIS BĒRZIŅŠ

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs (Nacionālā apvienība)

Jums jau nav tas birojs kopā ar Ilmāru Krūmu?

Es esmu apturējis darbību kopš 2010.gada un esmu individuāli praktizējošs advokāts. Nekādu kopīgu projektu ar Ilmāru Krūmu jums nav?

Advokatūras jomā noteikti nav.

Ar Māri Sprūdu arī nē?

Nē.

Krūms ir pierādījis, ka administratori var parūpēties arī par saviem bijušajiem uzraugiem. Maksātnespējas administrācijas vadītājs Ervīns Ābele martā iesniedza Tieslietu ministram atlūgumu pēc tam, kad ministrs viņa darbu bija novērtējis zemu. Pēc tam Ābeli darbā pieņēma Krūms.

ILMĀRS KRŪMS

Trasta komercbankas likvidators

Vai tā varētu būt, ka Ābele, bijušais maksātnespējas administrācijas vadītājs strādā bankā šobrīd?

Nu, to jūs prasāt Ābeles kungam.

Bet bankā viņš strādā?

Bankā viņš strādā, jā.

Trasta komercbankā?

Jā.

Kāpēc pieņēmāt Ābeles kungu?

Nu kā, viņš ir ļoti labs eksperts tajos jautājumos, kuros viņš strādā.

Viņam darbavieta ir Rīgā?

Jā.

Un kas ir viņa darbavieta?

Bankas telpas.

Nē, nu, bet kāds viņam amats ir?

Kā amats? Viņš konkrēti nodarbojas ar visu filiāļu likvidāciju.

Nu, skaidrs.

Krūms nevēlējās prognozēt, cik ilgi vēl varētu notikt bankas likvidācija, bet bija pārliecināts, ka paredzamais maksātnespējas process to paildzinās. Tie varētu būt vairāki gadi. 

"Nekā personīga" TV3
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli