Hroniskas sāpes ir kā neredzams slogs

Daudziem cilvēkiem ir grūti aprakstīt savas sāpes. Neiropātisko sāpju gadījumā sajūtas ir pilnīgi citādākas, jo tās nevar raksturot kā sāpošu muskuļu vai brūču sāpes. Neiropātiskās sāpes var būt dedzinošas, durstošas, asas, krampjiem līdzīgas, ar tirpšanas sajūtu. Dažreiz šīs sāpes var pavadīt arī nejutīgums. Projekta "Ciet sāpes? Izstāsti farmaceitam!" ietvaros "Latvijas aptiekas" farmaceiti aicina iedzīvotājus aicina novērtēt savas sāpes, to stiprumu, raksturu un mainību, aizpildot īpašu anketu par neiropātiskām sāpēm, kas palīdzēs arī kvalitatīvi sagatavoties vizītei pie ārsta.

Pērnā gada nogalē aptieku tīkls Latvijas aptieka hronisko pacientu atbalsta programmas ietvaros veica aptauju par iedzīvotāju sāpju mazināšanas paradumiem „Kā tu rīkojies sāpju gadījumā”, kurā tika secināts, ka 57,1% respondentu ar sāpēm sadzīvo gadu un pat ilgāk. Tāpat 60,3% respondentu atzina, ka viņiem trūkst zināšanas par sāpēm un to ārstēšanu*. Anketas aizpildīšana par neiropātiskām sāpēm cilvēkam sniegs iespēju mājas apstākļos pārdomāti un nesteidzīgi apkopot informāciju par savām sajūtām, lai, dodoties pie ārsta, vizīte noritētu efektīvi un produktīvi. Šī anketa ir pieejama bezmaksas mapē “Sāpēm – nē!”, kas ikvienam pieejama aptieku tīklā “Latvijas aptieka”.

Bezmaksas mapē “Sāpēm - nē!” ievietota speciālistu informācija par sāpēm un pieejamo palīdzību, universāla D vitamīna lietošanas tabula, vingrojumi, īpaša dāvana – “Latvijas aptieka” klienta Sudraba karte**, kā arī anketa par neiropātiskām sāpēm.

Hroniskas sāpes ir izplatīta veselības problēma. Cilvēkam, kas cieš no hroniskām sāpēm, nereti ir apgrūtinātas ikdienas aktivitātes un samazinātas darba spējas, kas var radīt ekonomisko slogu visai ģimenei. Pretsāpju zāles ir pieprasītākais bezrecepšu medikaments Latvijā jau vairākus gadus. Pašdiagnoze ir lielākais risks, ko rada bezrecepšu zāļu lietošana sāpju mazināšanai, jo tā neļauj laikus pamanīt nopietnas veselības problēmas. Pretsāpju medikamentu nekontrolēta lietošana var radīt draudus veselībai.

Lai izglītotu Latvijas iedzīvotājus un radītu lielāku izpratni par sāpju veidiem un to, kā ar tām cīnīties, “Latvijas aptieka” sadarbībā ar Latvijā vadošajiem sāpju speciālistiem – algologiem īsteno projektu “Ciet sāpes? Izstāsti farmaceitam!”.

* Ar aptaujas datiem varat iepazīties šeit:  http://ejuz.lv/aptaujasapes.

**Latvijas aptiekas” klienta Sudraba karte ikdienā nopērkama par 8,54 EUR – plašāk par klienta kartes iespējām: https://latvijasaptiekas.lv/info/sudraba-karte_9

 

 

Divi gani
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

maijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 293031
       

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums