Negaidi Jaungada apņemšanos, atceries par izkustēšanos arī svētku laikā!


foto;www.diabets.lv
Ziemassvētkos un Jaunajā gadā teju katrā mājā tiek rīkots svētku mielasts, uz kuru kopā sanāk draugi un radi, lai atzīmētu svētkus. Bieži vien vakars paiet, sēžot pie galda, baudot ēdienus un pārrunājot aktuālos tematus. Lai brīvdienu maratonā neaizmirstos arī nedaudz izkustēties, fizioterapeite Sandra Muša ir sagatavojusi vingrinājumu kompleksu, ko kopīgi izpildīt var visa ģimene, to skaitā cilvēki ar cukura diabētu.

Fizioterapeite kopā ar radio personību Lindu Samsonovu izpilda vairākus vingrinājumus, kas būs pa spēkam gan lieliem, gan maziem, jo veikti vieglā intensitātē. Vingrinājumiem nav vajadzīgi nekāds papildu inventārs. Pietiks ar krēslu, uz kura sēdēt, un labu mūziku fonā. Kā stāsta fizioterapeite, pat salīdzinoši vienkārši vingrinājumi var likt asinīm ritēt straujāk un izkustināt muskuļus. Visi vingrinājumi jāveic mierīgi, apzinoties savas spējas. Ja, veicot vingrinājumus, dzirdami locītavu krakšķi, nav pamata satraukumam. Tas tikai nozīmē to, ka sen jau bija pienācis laiks nedaudz izkustēties. Taču, ja krakšķus pavada sāpes, ieteicams konsultēties ar ārstu.

Arī cilvēkiem ar cukura diabētu tāpat kā jebkuram citam cilvēkam fiziskās aktivitātes ir ieteicamas un pat nepieciešamas. Cukura diabēta gadījumā tās dod vairākus plusus – palīdz samazināt svaru, labvēlīgi ietekmē cukura līmeni asinīs, uzlabo sirds un asinsvadu veselību, kā arī pozitīvi iespaido mūsu smadzeņu darbību un garastāvokli. Taču jāatceras tas, ka izkustēšanās veicina cukura līmeņa krišanos asinīs. Tāpēc pēc sportošanas ieteicams ieturēt vēl vienu ēdienreizi, kas sastāvētu no saliktajiem ogļhidrātiem, liesajiem olbaltumvielu produktiem un dārzeņiem. Tāpat fizisko aktivitāšu laikā jāseko līdzi savai pašsajūtai, un pirms sportošanas jāpārbauda cukura līmenis asinīs.

Ja radusies apņemšanās ar fiziskajām aktivitātēm nodarboties arī pēc svētkiem un ieviest sportošanu savā ikdienā, svarīgi atcerēties pāris lietas. Kā skaidro Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas diabēta aprūpes māsa Jana Jaņeviča, cilvēkiem ar cukura diabētu, ņemot vērā pasliktinātu mazo asinsvadu un nervu darbību, ir jārūpējas par to, lai fiziskās aktivitātes laikā kājās būtu ērti un droši apavi. Tie pasargās kājas no traumas un berzes. Obligāti jāapskata savas pēdas pēc jebkuras pastaigas, lai laikus pamanītu tulznu vai noberzumu, kuru var nesajust nervu bojājuma dēļ.

Ja fiziskajām aktivitātēm uzmanība nav pievērsta jau ilgāku laiku, slodze jāpalielina pakāpeniski. Sākumā var pietikt ar, piemēram, 15 minūšu ilgu pastaigu, kas ar laiku kļūst par 30 minūšu vai vienu stundu ilgu pastaigu. Tādējādi sevi pie jaunā ritma pieradināt būs daudz vieglāk un veselīgāk.

Lai informētu cilvēkus par cukura diabētu, tā simptomiem un ārstēšanu, ir izveidotas mājaslapas www.diabets.lv un www.diabetapacientiem.lv. Šajās vietnēs gan cilvēki ar cukura diabētu, gan arī ikviens cits interesents var uzzināt atbildes uz visiem interesējošiem jautājumiem.

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

jūnijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 34567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums