Nezina kā radīt mehānismu, lai pārtrauktu privātuzņēmēju vieglo peļņu no piespiedu nomas maksas

Liela daļa rīdzinieku, kas dzīvo padomju laikos celtajās daudzdzīvokļu mājās, šobrīd maksā par 90. gados politiķu pieļautu kļūdu. Dalot mantiniekiem īpašumus, izveidojās juridisks absurds - zeme zem turpat 850 ēkām nepiederēja mājas iemītniekiem

Šie zemes īpašumi nu nonākuši vairāku uzņēmēju rokās, kuri saredzējuši kā labi nopelnīt un klusu sakārtojuši likumus, kas to nodrošina. Tieslietu miistrijā sola atrast veidu kā iedzīvotājus pasargāt no nesamērīgi augstām piespiedu nomas maksām. Bet pagaidām zelta receptes nevienam no politiķiem nav.

Pļavnieki, Purvciems, Imanta, Ziepniekkalns. Pirms kara te bija pļavas. Zeme piederēja privātīpašniekiem. Padomju laikos galvaspilsēta izpletās un te sabūvēja daudzdzīvokļu mājas. 90tajos šos īpašumus atdeva to agrākajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem. Daudzi no viņiem zemes pārdevuši uzpircējiem, jo neredzēja iespēju kā ar īpašumu nopelnīt.

Rīgā kopumā ir 310 tūkstoš dzīvokļu, aptuveni puse - 140 tūkstoši atrodas mājās, kas būvētas uz privātas zemes. Pēc Valsts Zemes dienesta datiem var redzēt, ka pēdējos gados notikusi aktīva zemju uzpirkšana un tā nonākusi atsevišķu privātfirmu rokās.

MĀRTIŅŠ LAZDOVSKIS
Tieslietu ministrijas valsts sekretārs

Pēdējo 2-3 gadu laikā ir notikuši pietiekami aktīvi darījumi, kas nozīmē, ka šī zeme ir likvīda un ar to ir izdevīgi veikt darījumus un mēs redzam to, ka 60 procentos no tiem gadījumiem kad zeme un ēka pieder dažādiem īpašniekiem, 60 procentos gadījumu šī zeme ir mainījusi īpašnieku.

Privātfirmas uztaustījušas labu biznesa nišu - iekasē no iedzīvotājiem piespiedu nomas maksu. To aprēķina no dzīvokļa platības un zemes kadastrālās vērtības. Vieniem noma ir daži santīmi, citiem pat vairāk nekā lats par vienu kvadrātmetru.

Likums "Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju" un pirms gada Satversmes tiesa ar savu lēmumu nostājusies privāto zemju īpašnieku pusē. Ja viņi ar dzīvokļu īpašniekiem nespēj vienoties par abiem pieņemamu nomas maksu, to nosaka 6% apmērā no zemes kadastrālās vērtības.

Iedzīvotājiem, kuriem jau tā ir grūtības nomaksāt komunālos maksājumus, šādi papildus izdevumi par zemes nomu liekas nesaprotami. Piemēram, kādā ēkā Imantā iedzīvotājiem atkarībā no dzīvokļu lieluma ceturksnī nomā iekasēti no 50 līdz pat 130 latiem. Viņiem turklāt bija jāmaksā arī par zemi, uz kuras atradās tās īpašniekam piederoša privātā auto stāvvieta. Tikai pēc gariem strīdiem ar apsaimniekotāju, nomas maksa par zemi zem autostāvvietas no iedzīvotāju rēķiniem izņemta.

Lielākie zemju īpašnieki Rīgā ir Grebenščikova vecticībnieku draudze ar 30 hektāriem un Latvijas Universitāte ar 17,6 hekāriem. Līdzās īpašniekiem, kas apsaimnieko savus vēsturiskos īpašumus radušies jauni. Trešais lielākais zemju īpašnieks ir akciju sabiedrība "Pilsētas zemes dienests" ar 17,3 hektāriem. Kopā 43 īpašumi dažādās Rīgas vietās – Purvciemā lielveikala MINSKA rajonā, ne tās mazākās ēkas Ziepniekkalnā Ozolciema ielā, arī Zolitūdē. Bet viens no apjomīgākajiem ir īpašums starp Valdemāra ielā. Uz tā atrodas 7 daudzdzīvokļu mājas.

Normunds Šlitke pirms sešiem gadiem gribēja privatizēt Rīgas namu pārvaldes. Plāns neizdevās. Šobrīd viņš ir maksātnespējas administrators, kurš uz prokūras pamata darbojas akciju sabiedrībā "Pilsētas zemes dienests". Firmā esot apvienojušies vairāki zemju īpašnieki. Ieguldījuši firmā arī savas zemes. Akcionārus Šlitke neatklāj, bet to skaits augot. Uzņēmēji mudina iedzīvotājus saprast, ka jebkurš īpašums kādam pieder un par tā izmantošanu ir jāmaksā.

Normunds ŠLITKE
Jurists, uzņēmējs

54:35 Tas mums nācis no padomju laikiem. Ka zeme pieder tautai. Ja budžiem, kas ir jāsūta projām ļoti tālu uz ļoti aukstiem apgabaliem šobrīd zeme tas pats resurs kā elektrība, kā autortiesības. (...)

Tieši "Pilsētas zemes dienests" Satversmes tiesā pagājušajā gadā panāca zemju īpašniekiem labvēlīgo spriedumu. Agrākā tiesnese, tagad Juridiskās komisijas vadītāja nezina kā piespiedu nomas jautājumu atrisināt. Viņu biedējot iespēja, ka privātīpašnieki nu varēs apstrīdēt jebkādas likumu izmaiņas.

ILMA ČEPĀNE
Par likumu grozījumiem līdzatbildīgās Saeimas Juridiskās komisijas vadītāja (V)
2:56 lai varētu visas šīs zemes atpirkt, būtu nepieciešams ceturdaļu valsts budžeta. Mēs esam kā starp diviem dzirnakmeņiem. Nav risinājuma mums pagaidām. Es nevaru neko labu cilvēkiem pateikt.
Mums uz katru komisiju atnāk tie uzņēmēji, kas ir vērsušies satversmes tiesā un panākuši 16. panta grozījumus, kas ir panākuši nekustamā īpašuma nodokļa likuma grozījumus. Mums ir ļoti grūti strādāt. Jo mēs nevaram atkal kārtējo reizi riskēt un iet satversmes tiesā. 3:33

Lai Saeimā lobētu savas intereses, "Pilsētu zemes dienesta" akcionāri izveidojuši biedrību "Zemes reformas komiteja". Arī tās vārdā runājot ar politiķiem uzstājas Normunds Šlitke.

Jurists bijis valdes priekšsēdētāja vietnieks arī firmā REVERSED, kam pieder 14 zemes gabali 4 ar pus hektāru platībā. Uzņēmumam gan šobrīd pieteikta maksātnespēja. Piecus gadus firmā amatos un kā akcionārs bijis arī bijušais Andra Šķēles preses sekretārs Uģis Sarma.

UĢIS SALNA
Bijušais a/s REVERSED akcionārs

23:15 Es esmu cilvēks, kurš savulaik kaut kādus īpašumus, kas nonāca manās rokās un kurus es esmu nodevis apsaimniekošanā un es jau sen ar šīm lietām nenodarbojos. Es negribu noņemties ar jautājumiem, kas šajā dīvainajā likumdošanas sistēmā cilvēku nostāda par idiotu.

>< >< ><

Šajā biznesā iesaistījušies ne tikai advokāti un ar politiķiem saistīti cilvēki, bet arī tiesneši. Bijusī Latgales priekšpilsētas tiesas tiesnese Diana Mašina ir valdes locekle firmā "Sužu Pussala".

Plaši mantoti īpašumi Imantā 17 hektāru platībā pieder kādai kundzei cienījamos gados. Turpat 9 hektārus zem ēkām apsaimnieko Kalifornijā mītoša Amerikas latviešu ģimene.

Mēs meklējam tādu uzņēmumu "Sužu pussala".
Jā, labi.

Šeit nav?
Paldies. Es nezinu tiešām.

KO DARĪT?
Kopš kadastru vērtību pārskatīšanas un komunālo maksājumu kāpuma izdevumi par dzīvokļiem iedzīvotājiem ievērojami palielinājušies. To, ka piespiedu noma ir deviņdesmitajos gados radusies likuma nepilnība, ko savā labā izmanto apsviedīgi uzņēmēji saprot visi. Variantu, kā sistēmu mainīt, nav daudz. Zeme no biznesmeņiem visticamāk būs jāatpērk.
"Pilsētas zemes dienestam" jau ir gatavs plāns - valstiskā līmenī jāatrod investors, kam viņi zemes varētu pārdot. Savukārt iedzīvotāji, palīdzot valstij ar lētu kredītlīniju, zemes no fonda pamazām izpirktu.

Normunds ŠLITKE
Jurists, uzņēmējs

1:01:12 Saprotot, ka šis ir rupjš izņēmums no civillikuma un visās attīstītajās valstīs dalīts īpašums agri vai vēlu ir izbeigti tad mēs uzskatām, ka viņi ir jāizbeidz jā un taisnīga cena varētu būt pat mazāka par kadastra cenu. Ar noteikumu, ja viņa tiktu samaksāta zemas īpašniekam nekavējoties. Kas savukārt iespējams piesaistot tikai trešo personu.

Mūsu aptaujātie politiķi gan šo ieceri pielīdzina afērai. Tomēr bez zemju atpirkšanas problēmu atrisināt nevarēšot. Jo pēc pēdējā Stversmes tiesas lēmuma uzņēmēji var apstrīdēt jebkurus mēģinājumus nomas maksu samazināt.

VJAČESLAVS DOMBROVSKIS
Par likumu grozījumiem atbildīgās Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs (RP)
27:38 Dot daudzīvokļu māju iedzīvotājiem izvēles iespēju – ka viņi var vai nu maksāt kādu summu un šādā veidā bezgalīgi īrēt vai arī nomāt šo zemi. Vai nu viņi var maksāt drusciņ vairāk – tas viss ir tehnisks jautājums kā to noteikt un aprēķināt un pēc kādiem 15, 20, 30 gadiem šo zemi pilnībā izpirkt.


Tieslietu ministrija šobrīd trīs Saeimas komisijām iesniegusi vairāku likumu grozījumus. Tas problēmu neatrisinās, bet tikai uzliks ielāpus. Piemēram, neļaus šādus dalītus īpašumus radīt no jauna. Lielo plānu, kas varētu paredzēt zemju atpirkšanu ministrija sola sagatavot līdz vasarai.

Raidījums "Nekā personīga"
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

jūnijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5 6 7
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums