Prognoze apkures cenu pieaugumu par 47%

Atsaucoties uz medijos izskanējušo informāciju par Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vēstuli Ministru prezidentam un citām atbildīgajām Latvijas Valsts institūcijām, kurā tiek paustas bažas par apkures cenu pieaugumu nākamajā sezonā par 47 procentiem, ir jautājums - vai tiešām nākamo apkures sezonu sagaidīsim ar vēl lielāku izmisumu un aizvadīsim ar vēl lielākiem apkures parādiem?

Šķiet, bez tā neiztikt, jo nākošo ziemu metereologu organizācija "Accuweather" prognozē tik pat aukstu kā pagājušo, tomēr, ko lietas labā var darīt paši iedzīvotāji un namu apsaimniekotāji, lai samazinātu briestošos lielos izdevumus par apkuri, skaidros "Labo logu aģentūras" vadītājs Mārtiņš Mālnieks.
Latvijas Pašvaldību savienības publiskotie aptaujas rezultāti par parādiem siltuma apgādātiem Rīgā vien sastāda 8,9 miljonus, kas ir 12.31% no apkures sezonas kopējām izmaksām, savukārt, citās pašvaldībās (kopā aptaujātas 74 no 118 pašvaldībām) – vairāk nekā 30 miljoni latu, kas vidēji sastāda 20 – 30% no apkures sezonas kopējām izmaksām. Maz ticams, ka iedzīvotāji parādus varēs nomaksāt vasarā, jo līdz šim parādsaistības par apkuri jūnijā sarukušas tikai par 8%. Daudzviet parādi pārsniedz mēneša siltuma rēķina apjomu. Kā zināms, aptuveni 70% siltuma nodrošina no Krievijas iepirktās dabasgāzes resursi, šogad palielinot dabas gāzes iepirkuma cenu par 30% (pērn – 115 līdz 135/1000m3, šogad 165Ls / 1000m3), ko papildina akcīzes nodoklis gāzei, kuru tagad Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija virza izskatīšanai Saeimā, lai akcīzes nodokli dabasgāzei piemērotu no 2014.gada, nevis no šā gada 1.jūlija un priekšlikums, kas pašlaik tiek izskatīts – vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem par siltuma tarifa pievienotās vērtības nodokļa (PVN) palielināšanu no 10 līdz 21%, kopumā sadārdzinātu apkures izmaksas par 47%. Ko varam darīt, lai siltuma izmaksas samazinātu pašu spēkiem, atklās "Labo logu aģentūras" vadītājs Mārtiņš Mālnieks:
"Jā, apkures cenas celsies, pat, ja izdosies atcelt vai pārlikt akcīzes nodokli un atstāt PVN nodokli gāzei līdzšinējo 10% robežās, tik un tā apkures cenu pieaugums būs vērojams robežās no 25 – 35%. Risinājums ir tikai viens - steigt renovēt un siltināt daudzdzīvokļu namus, kur vēl tas nav izdarīts, nomainot vecos logus pret jauniem, moderniem pakešu logiem, tieši mūsu padomju mantojums - "koka logi" - aizvada 40% siltuma atmosfērā, veicinot globālo sasilšanu – gandrīz puse naudas, kas tiek maksāta par siltumu, aizplūst pa logiem vien. Vairums mūsu dzīvojamās mājas ir celtas pēckara periodā (1950.-1990.gadā), un ir ar ļoti zemu siltuma noturību – siltums aizplūst caur neblīvētajiem logiem, durvīm, plānajām sienām un pat jumta pārsegu. Brīnumi nenotiks un ziemas Latvijā turpinās būt aukstas - nākošo ziemu metereologu organizācija "Accuweather" prognozē tik pat aukstu kā pagājušo, tāpat arī apkures cenas nekritīsies, tikai augs – lai ietaupītu ir jāiegulda jau tagad."
"Šeit ir jāstrādā komandā, namu apsaimniekotājiem un iedzīvotājiem, ir jāapzina šīs iespējas ieguldīt naudu māju renovācijā – pakešu logi, sienu, jumtu siltināšana, jauni, moderni radiatori, kas ļaus krietni mazāk patērēt siltumenerģiju. Šī prakse Latvijā jau ir pārbaudīta un patiesi strādā – 18 dzīvokļu trīstāvu mājas iedzīvotāji Ieriķu ielā 44 nolēma renovēt ēku, paņemot kopēju kredītu, skaidri atrunājot visas pozīcijas un tagad maksā krietni lētākus komunālos maksājumus. Saplānojot visus nepieciešamos darbus, atrodot izdevīgākos sadarbības partnerus – firmas, kuru rezultātā ēka saglabā 30 – 40% siltuma, kas pirms tam sildīja atmosfēru. Šis ir ieguldījums visam mūžam, pie pastāvīgas komunālo maksājumu palielināšanās, ieguldīšana rītdienā ir vienīgais veids, kā ietaupīt rīt, parīt un arī pēc desmit un piecdesmit gadiem."
"Labo logu aģentūra" augstāk par ātru peļņu vērtē savu klientu apmierinātību. Pielietojot jaunākās tehnoloģijas, optimizējot procesus un veiksmīgi plānojot resursus, tiek piedāvātas labākās cenas, ne mirkli neaizmirstot par kvalitāti. Uzņēmumā strādā nozares profesionāļi, kas visu izskaidros un pastāstīts.

Oskars Slakota.

Par šo rakstu saņemti 4 komentāri. (Skatīt)
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

jūnijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4 567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums