Izvērtē depozīta sistēmas potenciālās izmaksas sabiedrībai


Maxima Darba grupa. public. foto
Latvijas valsts mežu vēstniecībā noritējusi pirmā "Maxima Latvija" izveidotās depozīta sistēmas ekspertu darba grupas diskusija piedalījās tirgotāju, darba devēju, valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī vides aizsardzības organizāciju pārstāvji. Diskusijas dalībnieki identificēja riskus caurspīdīgas un atklātas depozīta sistēmas ieviešanai 2022.gadā. Efektīva un caurspīdīga operatora izveide ir viens no lielākajiem izaicinājumiem, lai nodrošinātu iespējami zemākas izmaksas, kas gulsies uz sabiedrības pleciem.

Darba grupa nolēma turpmāk izvērtēt trīs scenārijus potenciālā depozīta sistēmas operatora veidošanā: 1) dzērienu ražotāju veidots operators 2) atkritumu apsaimniekotāju virzīts operators 3) mazumtirgotāju veidots depozīta sistēmas operators.

“Mēs esam gandarīti par aktīva dialogu ar visām iesaistītajām pusēm, lai sasniegtu kopīgu mērķi – pārdomātas, maksimāli godīgas, iedzīvotājiem izdevīgas, caurskatāmas un efektīvas depozīta sistēmas izveidi un ieviešanu. Ekspertu grupas secinājumi iezīmē lielākos sistēmiskos izaicinājumus depozīta sistēmas operatora izveidē, kurus mēs, “Maxima Latvija”, ņemsim vērā aktīvi līdzdarbojoties kopējā ietvara izveidē un lemjot par sava piedāvājuma izstrādi,” norāda “Maxima Latvija” valdes loceklis Jānis Vanags.

Darba grupa kā galvenos priekšnoteikumus veiksmīgai depozīta sistēmas izveidei un ieviešanai Latvijā, pirmkārt, norādīja nepieciešamība sabalansēt ražotāju un tirgotāju lomu, otrkārt, nodrošināt pilnīgu sistēmas caurskatāmību, treškārt, izveidot modeli, kas ļauj nodrošināt zemāko pārvaldes cenu un kas visvairāk veicinātu iedzīvotāju motivāciju patiesi aktīvi izmantot ieviestos risinājumus. Visbeidzot, diskusijas dalībnieki secināja, ka jauno modeli ir jāveido, ņemot vērā tirgotāju būtisko lomu kā saskarsmes punktam ar iedzīvotājiem, kuram būs kritiska nozīme, veidojot cilvēkiem jaunus iepakojuma nodošanas paradumus.

“Maxima Latvija” ekspertu grupa turpinās darbu, lai identificētu iespējamos sadarbības partnerus, citus potenciālos depozīta sistēmas operatora dalībniekus, izvērtētu operatora darbības tehniskos un ekonomiskos aspektus, kā arī īpaši sekotu līdzi, lai sistēmas ieviešanā tiktu ievērota pilnīga caurskatāmība un novērsti iespējamie riski.

“Maxima Latvija” ekspertu grupu vada valdes loceklis Jānis Vanags un tā ietver gan uzņēmuma ekonomistus, gan juristus un analītiķus. Tāpat ekspertu grupā tika aicināti piedalīties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Pašvaldību savienība, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, Latvijas Tirgotāju asociācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Konkurences padome, Latvijas Darba devēju konfederācija, sabiedrība par atklātību “Delna”, Providus, Ārvalstu investoru padome Latvijā (FICIL), biedrība “Zaļā brīvība”, Pasaules Dabas Fonds un citus.

Saskaņā ar nesen pieņemtajiem Grozījumiem Iepakojuma likumā, depozīta sistēmu paredzēts ieviest no 2022. gada 1. februāra, bet potenciālajiem depozīta sistēmas operatoriem savas ieceres jāpiesaka līdz šī gada 30. septembrim.

Galvenie principi, kas tirgotāju ieskatā ir jāpilnveido un jāiestrādā depozīta iniciatīvā, lai tā būtu godīga, atvērta un sabiedrībai saprotama, ir sistēmas plaša pieejamība, caurskatāmas un SPRK apstiprinātas izmaksas, ražotāju un tirgotāju pārstāvības līdzsvars (paritāte), daudzveidīgs iepakojumu savākšanas modelis un princips, ka maksā piesārņotājs, nevis iedzīvotāji ar tirgotāju starpniecību.

Atbalstot depozīta sistēmas ieviešanu atbilstoši izstrādātajiem 9 principiem pauduši tiem atbalstu tādi vadoši mazumtirgotāji, kā “Maxima Latvija”, “IKEA”, “Tirdzniecības nams “Kurši””, “Depo”, “K Senukai”, “Mego” un citi.

SIA "Maxima Latvija"
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

oktobris 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 3031

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums