Tendence – ilgtspējīgi viedierīču lietošanas paradumi Latvijā nostiprinās pakāpeniski


public. foto
Saskaņā ar "Urban Mine Platform" datiem*, aizvadītajā gadā izgāztuvēs visā Eiropā nonāca aptuveni 100 tūkstoši tonnu mazās elektronikas – dažādas viedierīces. Tomēr dabai draudzīgāka ir iespēja sniegt nolietotajām ierīcēm "otro dzīvi", tās pēc nepieciešamības saremontējot un nododot tālākai lietošanai. Mobilo sakaru operatora BITE eksperti atzīst, ka Latvijā pāreja uz ilgtspējīgiem mobilo ierīču lietošanas paradumiem notiek pakāpeniski, un šogad otrreizējai lietošanai nodotās ierīces klientiem kopumā ļāvušas ietaupīt 10 000 eiro.

BITES piedāvātais ilgtspējas risinājums paredz, ka ikvienam ir iespēja nodot savu dažādu iemeslu dēļ novecojošo ierīci, kura pēc vērtējuma un tajā noteiktās summas var kalpot kā pirmā iemaksa jaunas viedierīces iegādei. Augstākā summa, kas šī gada laikā izmaksāta viedierīces atpirkuma gadījumā, bijusi 712 eiro.

 

“Jāatzīst, ka ilgtspējīgi risinājumi mobilo ierīču lietošanas paradumos nostiprinās lēni. Tomēr esam pārliecināti, ka, veicinot veco ierīču nodošanu atpirkumam, tendence turpinās pakāpeniski augt, tādējādi sekmējot ne tikai videi draudzīgāku rīcību, bet arī aprites ekonomiku. Domājams, teju katram mājās ir plauktiņš, kurā putekļus krāj vecās viedierīces – gan tās, kas vairs nestrādā, gan tās, kas vēl ir pilnībā funkcionējošas, taču morāli novecojušas. Motivējot cilvēkus un piedāvājot viņiem saņemt atlīdzību par nolietoto ierīci, ceram, ka drīzumā šīs atvilktnes ar ierīcēm, kas krāj putekļus, tiks likvidētas. Tādā veidā otrreizējā apritē varēsim nodot tās ierīces, kas vēl ir derīgas lietošanai, bet tās, kas vairs nedarbojas – nodot pārstrādei uzņēmumiem, kas specializējas šajos jautājumos,” stāsta BITES Mobilo ierīču un loģistikas struktūrvienības vadītājs Roberts Birnbaums.

 

Kā liecina BITES dati, visvairāk ierīces pārstrādei nodevuši tieši rīdzinieki, kā arī citu Latvijas lielāko pilsētu iedzīvotāji, piemēram, liepājnieki un jelgavnieki. Savukārt ierīces, kuras visbiežāk nodotas atpirkumam, bijušas ļoti dažādas, pārsvarā aptuveni divus līdz trīs gadus veci viedtālruņi, starp tiem populārākie modeļi - Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy S8, Apple iPhone 6S, bet vecākais bijis 2010.gada Samsung Monte S5620 viedtālrunis.

 

Ierīces atpirkuma summu nosaka dažādi faktori, piemēram, tas, vai ierīce ieslēdzas, nepieslēdzot to pie lādētāja, vai tās displejs un korpuss nav būtiski bojāts, vai strādā visi taustiņi, pogas, burti. Savukārt, piemēram, uzņēmums “Samsung” periodiski rīko kampaņas, kuru ietvaros piešķir, piemēram, papildus 100 EUR atlaidi, ja tiek atgriezta klienta vecā ierīce un tiek iegādāta jauna Samsung ierīce. Klienti šo ir iecienājusī šo piedāvājumu, kas atspoguļojās ar augstākiem atpirkuma apjomiem nekā ikdienā.

* Jaco Huisman, Pascal Leroy, François Tertre, Maria Ljunggren Söderman, Perrine Chancerel, Daniel Cassard, Amund N. Løvik, Patrick Wäger, Duncan Kushnir, Vera Susanne Rotter, Paul Mählitz, Lucía Herreras, Johanna Emmerich, Anders Hallberg, Hina Habib, Michelle Wagner, Sarah Downes. Prospecting Secondary Raw Materials in the Urban Mine and mining wastes (ProSUM) - Final Report, ISBN: 978-92-808-9060-0 (print), 978-92-808-9061-7 (electronic), December 21, 2017, Brussels, Belgium

Par BITI:

BITE ir straujāk augošais mobilo sakaru operators Latvijā, kas jau vairāk nekā desmit gadus nodrošina mūsdienīgus, inovatīvus, klientu vēlmēm un vajadzībām atbilstošus mobilo sakaru pakalpojumus. Tīkla infrastruktūras un pakalpojumu attīstībā uzņēmums ik gadu investē aptuveni 10% apgrozījuma. Šobrīd jaudīgais BITES 4G internets ir pieejams jau 99% valsts iedzīvotāju.

Una Ahuna-Ozola
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

augusts 2020
P O T C P S Sv
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums