LTRK: PVN likmju samazināšana atsevišķām nozarēm nerisinās galveno problēmu – augstās darbaspēka izmaksas Latvijā

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) uzskata, ka jaunu samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmju (PVN) ieviešana nerisinās nozaru problēmas, kas saistītas ar augstajām darbaspēka izmaksām. Savukārt krāpniecības ierobežošanai efektīvs instruments ir reversās vai tai līdzvērtīgas alternatīvas kārtības nodrošināšana, lai mazinātu Latvijas PVN plaisu līdz Eiropas Savienības (ES) vidējam līmenim.

Pētījumā par ieviestā PVN reversa sistēmas efektivitāti secināts, ka vislielākais nodokļu un tai skaitā PVN parāds veidojas vairumtirdzniecības nozarei, izņemot automobiļus un motociklus, bet jo īpaši mājsaimniecības un citu elektronisko ierīču jomā. PVN izkrāpšanas rezultātā Latvija zaudē ne tikai ienākumos no šī nodokļa, bet pieaugot kopējai ēnu ekonomikai un nelegālai naudas apritei un aplokšņu algām, arī algu nodokļu ieņēmumus, tāpēc nepieciešams turpmāks aktīvs darbs pie risinājumiem reversās PVN kārtības vai līdzvērtīgas atlernatīvas nodrošināšanai, sadarbojoties kompetentajām iestādēm ar Eiropas Komisiju.

LTRK ieskatā līdz šim īstenotā PVN reversa sistēma ievērojami mazinājusi ēnu ekonomiku, pietuvinot PVN plaisu ES vidējam rādītājam, jo saskaņā ar Valsts Ieņēmuma dienesta 2018.gada datiem, tā sarukusi līdz 10,2%, lai gan 2014.gadā bija 19%. Lai turpmāk nodrošinātu šī rādītāja uzlabošanos, jāturpina ieviest maksimāli plašu un uz daudzām jomām, kur to pieļauj ES direktīva, attiecināmu PVN reverso kārtību. Tāpat jāmeklē citi alternatīvi risinājumi PVN izkrāpšanas novēršanai.

Tāpat biedrība uzskata, ka PVN likmes samazināšana atsevišķām produktu grupām vai nozarēm nevar būt pamats, lai risinātu samilzušās problēmas, kas saistītas ar augstajām darbaspēka izmaksām. “Mēs uzskatām, ka primāri ir jārisina konkurētspējas izaicinājumi darbaspēka izmaksu sistēmā, kas daudz efektīvāk novērstu visu tautsaimniecības nozaru nepieciešamības. Mūsu ieskatā ir jāstrādā pie virsstundu darba samaksas regulējuma pārskatīšanas, izmaiņām slimības lapu apmaksas kārtībā, iedzīvotāju ienākuma nodokļa atlaižu darbinieku kvalifikācijas celšanai, mobilitātes un izmitināšanas nodrošināšanai, u.c., kā arī jāmeklē jauni un mūsdienu darba tirgus izaicinājumiem atbilstoši nodarbinātības modeļi. Samazinot PVN, tiks sasniegti rezultāti, bet tie būs īslaicīgi, jo galvenā problēma - augstas darbaspēka izmaksas saglabāsies,” saka LTRK valdes locekle un politikas daļas direktore Katrīna Zariņa.

LTRK uzskata, ka nepieciešams veikt visaptverošu analīzi par samazināto PVN likmju ietekmi uz kopējo tautsaimniecības attīstību, vietējo ražotāju preču un pakalpojumu pieejamību iekšējā tirgū un patēriņā.

Būtiski arī atcerēties, ka par nodokļu politikas caurlūkošanas virsmērķi jānosaka, ka nodokļu ieņēmumi palielināmi uz tautsaimniecības attīstības veicināšanas, konkurētspējas, nodokļu maksātāju skaita pieauguma un ēnu ekonomikas samazināšanas rēķina.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) ir politiski neitrāla uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies visu Latvijas reģionu un tautsaimniecības nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi. Pēc biedru skaita LTRK ir lielākā uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies vairāk nekā 2600 individuāli biedri un aptuveni 60 uzņēmēju biedrības. LTRK individuālo biedru – uzņēmumu – apgrozījums 2018.gadā pārsniedza 16,75 miljardus eiro. Kopējais pārstāvēto juridisko biedru skaits ir lielāks par 5700.

LTRK pārstāv savu biedru - uzņēmēju intereses valsts un pašvaldību institūcijās, cīnoties par labāku biznesa vidi, kā sniedz praktisku atbalstu saviem biedriem, palīdzot celt uzņēmumu konkurētspēju, kā arī atrast jaunus sadarbības partnerus Latvijā un ārvalstīs.

LTRK ir pilntiesīga starptautiskā tirdzniecības un rūpniecības kameru tīklojuma - vairākus gadu simtus darbības pieredzi uzkrājušo un divdesmit miljonu visas pasaules uzņēmēju apvienojošo Eiropas Tirdzniecības un rūpniecības kameru asociācijas (EUROCHAMBRES) un Starptautiskās Tirdzniecības palātas (ICC) - biedre.

Biedrība ir viena no vecākajām Latvijas nevaldības organizācijām – LTRK ir uzņēmēju balss un atbalsts jau 80.gadu!


 

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

jūnijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4 567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums