Uzsākta vērienīga pārbaude vairāk kā 300 OIK elektrostacijās elektroenerģijas pašpatēriņa kontroles uzlabošanai

Pastiprinot obligātā iepirkuma komponenti (OIK) saņemošo elektrostaciju kontroli, 2018.gada 10.aprīlī Ministru kabinets apstiprināja izmaiņas normatīvajos aktos, nosakot, ka no 2019. gada 1. jūlija publiskais tirgotājs obligātā iepirkuma ietvaros no elektroenerģijas ražotājiem iepirks tikai saražotās elektroenerģijas pārpalikumu, kas atlicis pēc elektroenerģijas izlietošanas elektrostacijas darbības nodrošināšanai atbilstoši elektrostacijas principiālajai elektriskā pieslēguma shēmai.

Izmaiņas regulējumā tika veiktas ar mērķi veicināt valsts atbalsta, ko sedz visi elektroenerģijas gala patērētāji, efektīvāku izlietojumu un izmaksu prognozējamību, ko var nodrošināt, ieviešot stingrāku elektrostaciju kontroles mehānismu un, nosakot papildu darbības nosacījumus atbalsta saņemšanai.

Lai to nodrošinātu, elektroenerģijas ražotājam līdz šā gada 1. jūnijam elektrostacijas principālā elektriskā pieslēguma shēma bija jāiesniedz publiskajam tirgotājam, Ekonomikas ministrijai un sistēmas operatoram. Elektroenerģijas ražotāji elektrostacijas principiālo elektrisko pieslēguma shēmu ir iesnieguši par 310 no 328 elektrostacijām, kurām bija pienākums iesniegt šo informāciju.

Ekonomikas ministrija sadarbībā ar publisko tirgotāju un sistēmas operatoru ir uzsākusi apjomīgu darbu pie elektrostaciju principiālo elektrisko pieslēguma shēmu atbilstības izvērtēšanas normatīvo aktu un vadlīniju prasībām. Ministrija izvērtēs, vai elektrostacijas principiālo elektrisko pieslēguma shēmas ir atbilstošas šīm prasībām, un jūnija laikā katram komersantam individuāli paziņos par izvērtējuma rezultātu vai precizējumu nepieciešamību iesniegtajos dokumentos. Šā gada jūlija sākumā ministrija informēs sabiedrību par šīs pārbaudes kopējiem rezultātiem.

Principiālās elektriskā pieslēguma shēmas neiesniegšanas gadījumā publiskais tirgotājs šā gada 1. jūlijā pārtrauks saražotās elektroenerģijas iepirkumu obligātā iepirkuma ietvaros. Publiskais tirgotājs atsāks elektrostacijā saražotās elektroenerģijas iepirkumu obligātā iepirkuma ietvaros ar nākamā pilnā kalendāra mēneša pirmo datumu pēc principiālās elektriskā pieslēguma shēmas iesniegšanas sistēmas operatoram, publiskajam tirgotājam un Ekonomikas ministrijai.

Lai nodrošinātu atbilstošu saražotās elektroenerģijas pārpalikuma, kas atlicis pēc elektroenerģijas izlietošanas elektrostacijas darbības nodrošināšanai, aprēķinu, kā arī vienotu pieeju, un enerģētikas jomu regulējošiem normatīviem aktiem atbilstošu elektrostaciju principiālo elektriskā pieslēguma shēmu izstrādi un iesniegšanu publiskajam tirgotājam, Ekonomikas ministrijai un sistēmas operatoram, Ekonomikas ministrija sadarbībā ar publisko tirgotāju un sistēmas operatoru izstrādāja vienotas prasības komersantu, kuri pārdod elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, publiskajam tirgotājam, Ekonomikas ministrijai un sistēmas operatoram iesniedzamajai principiālai elektriskā pieslēguma shēmai. Vadlīnijas publicētas ministrijas tīmekļa vietnē, kā arī tika nosūtītas visiem komersantiem, uz kuriem tās attiecās.

Iepriekšminētie nosacījumi un prasības ietvertas Ministru kabineta 2010.gada 16.marta noteikumos Nr.262 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un cenu noteikšanas kārtību” un Ministru kabineta 2009.gada 10.marta noteikumos Nr.221 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā”.

Vienlaikus atgādinām, ka Ekonomikas ministrija pastāvīgi veic staciju nodokļu parādu kontroli, gada pārskatu informācijas analīzi. Savukārt līdz šā gada beigām AS “Enerģijas publiskais tirgotājs” pabeigs visu OIK elektrostaciju visaptverošu auditu.

 

Ekonomikas ministrija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

oktobris 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28293031

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums