Ražotāji: depozīta sistēmai ir jābūt centralizētai bezpeļņas organizācijai


public. foto
Šodien, 24. aprīlī, tika parakstīts sadarbības memorands, apliecinot visu dzērienu ražotāju vienošanos par mērķtiecīgu sadarbību un finansiālo gatavību, lai Latvijā ieviestu depozīta sistēmu efektīvai iepakojumu savākšanai un otrreizējai pārstrādei.

Atbalsta memorandu depozīta sistēmai visas dzērienu ražotāju nozares vārdā parakstīja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija (LPUF), Latvijas Bezalkoholisko dzērienu uzņēmumu asociācija, Latvijas Alus Darītāju Savienība un Latvijas Alus Darītāju Asociācija. Ar memoranda parakstīšanu dzērienu ražotāji pauž arī savu sociālo atbildību pret vidi un sabiedrību, rūpējoties par saražotā iepakojuma savākšanu un otrreizēju pārstrādi, kā arī ņem vērā iedzīvotāju viedokli, kuri pauduši savu atbalstu depozīta sistēmas ieviešanai.


Razotaji_depozita_sistemai_ir_jabut_centralizetai_bezpelnas_organizacijai. public. foto

Parakstot memorandu, nozares pārstāvji apņemas ne tikai atbalstīt depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā, finansiāli atbalstot sistēmas ieviešanu, bet arī nodrošināt tās darbību, ievērojot depozīta sistēmas pamatprincipus – depozīta sistēmas centralizētu darbību, bezpeļņas principu (visus ieņēmumus reinvestējot sistēmas attīstībā), kā arī uzturēt ciešu sadarbību starp ražotājiem un mazumtirgotājiem.

LPUF Padomes priekšsēdētāja Ināra Šure savā uzrunā uzsvēra: “Depozīta sistēma ir vienīgā līdz šim pierādītā metode, kas ļauj sasniegt Eiropas Savienības uzstādītos iepakojuma savākšanas mērķus, kuri paredz, ka līdz 2025. gadam dalībvalstīm nepieciešams savākt un atkārtotai pārstrādei nodot 77%, bet līdz 2029. gadam 90% vienreiz lietojamo plastmasas pudeļu ar vāciņiem. Salīdzinot ar alternatīvām vai paralēlām sistēmām, depozīta sistēmas priekšrocības ir finansiālā motivācija iedzīvotājiem.” Kā norāda I. Šure, “parakstot šo memorandu, nozare apņemas strādāt un veidot sadarbību ar lēmumpieņēmējiem un mazumtirgotājiem, lai ieviestu efektīvu un neatkarīgu iepakojuma depozīta sistēmu.” I. Šure arī piebilst, ka depozīta sistēmas mērķis ir padarīt esošo atkritumu apsaimniekošanas nozari Latvijā efektīvāku un pārredzamāku, uzlabojot tās rezultātus visbiežāk iegādāto iepakojumu pārstrādē.

Depozīta sistēma ir novatoriska un moderna, un ir pārbaudīta valstīs, kuras tiek uzskatītas par vides aizsardzības pioniervalstīm. Šobrīd visā Eiropā ir liela interese par depozīta sistēmas ieviešanu, kas var nodrošināt efektīvus rezultātus 2-3 gadu laikā. Depozīta sistēma veiksmīgi darbojas Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā, Dānijā, Islandē, Nīderlandē un Vācijā (turklāt arī vairākos ASV štatos, lielākajā daļā Austrālijas un Kanādas teritorijas), t.sk. Igaunijā un Lietuvā, sasniedzot atgūtā un pārstrādāta iepakojuma rādītājus. Igaunijas un Lietuvas depozīta sistēmas ir pozitīvi piemēri ar augstiem iepakojuma atgūšanas un pārstrādes rādītājiem. Igaunijā 2018. gadā tika atgūti 85% no PET pudelēm, 96% metāla, bet 90% stikla iepakojums, kamēr Lietuvā pat 91% PET, 94% metāls un 82% stikls.

Atbalstu plastmasas pudeļu un skārdeņu nodošanai pret depozītu Latvijā pauduši arī AS “Latvijas valsts meži”. “Mēs iestājamies par tīru vidi, kurā cilvēkiem labpatīk atpūsties. Ik gadu no mežā savākto atkritumu tilpuma redzam, ka līdz 70% atkritumus veido tukšas PET pudeles un skārdenes. Citu valstu pieredze apliecina, ka depozīta sistēma ir efektīva tieši dabā nonākušo/atrodamo pudeļu un skārdeņu apjoma būtiskam samazinājumam – šo pieredzi jāpārņem arī Latvijai,” tā AS “Latvijas valsts meži” Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs.

 

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

maijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 293031
       

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums